03.09.2021

В Україну до Дня Незалежності прибув зі Швеції оригінал першої української Конституції Пилипа Орлика 1710 року. Виставка проходить у Софійському Соборі м.Київ.

Народний депутат, заступник Голови комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Олена Мошенець у вихідний день відвідала виставку у Софієвському Соборі, щоб ознайомитися з оригіналом першої української Конституції.

«Ця виставка абсолютно унікальна й поєднує століття нашої багатовікової історії. Маємо шанувати та пам’ятати історію, тому що звернення до історичного досвіду українського державо- та правотворення — це запорука гідного майбутнього», — вважає Олена Мошенець.

Конституція Пилипа Орлика — це договори та постанови Прав і вольностей Війська Запорозького — конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права та обов’язки всіх членів Війська.

Складається з преамбули та 16 статей. Конституція Пилипа Орлика вперше запропонувала розподіл влади на окремі гілки: виконавчу, законодавчу та судову.

Підписана 5 квітня 1710 року в м. Бендери під час обрання Пилипа Орлика гетьманом. Від усієї старшини та козацтва Конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко. Мала бути ратифікована шведським королем Карлом XII, в разі його перемоги в Північній війні.

Конституція написана латиною та староукраїнською мовою. Україномовний оригінал Конституції Пилипа Орлика зберігається в Москві у Російському державному архіві давніх актів.

Латиномовна копія XVIII століття зберігається в Стокгольмі у Національному архіві Швеції (тека “Справи Козаччини”). До архіву документ потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Його знайшли в глиняному горщику, згорнутим у сувій.

Конституцію Пилипа Орлика кожний охочий може побачити до 14 листопада у Софійському Соборі (м.Київ) з 9:00 до 17:00 години.

Допоможемо разом

У цьому розділі публікуються звернення про допомогу. Це має на меті привернути увагу громадськості та всіх небайдужих, і разом допомагати співгромадянам.

Більше

Звернення